Gambrz Reprs

:: hip-hop :: rap ::      
Gambrz Reprs
http://gambrzreprs.cz
http://bandzone.cz/gambrzreprs

 
Historie
Projekt Gambrz Reprs je tvořen třemi kapelami: Eskalátor, Divnej Postoy, Projekt-ill. Přesněji je to šest MCs: Riva, Georgo Basket, Birque, Leopold III., Analog, Fištrón Žebírko, jeden DJ/beatmaker Maro a producent/beatmaker Wkid.

Nejdelší historii má kapela Projekt-ill, která funguje od roku 2001. V roce 2002 se blýskla úspěšným demem Svět na 85!. Následovaly desky EP! (2005) a Zbytky hostů na kompostu (2007). V roce 2003 se Projekt-ill setkává s kapelou Divnej Postoy. Kde jinde, než na Jižáku v tehdejším nízkoprahovém klubu Jižní pól. Kapely si rozumí a vzniká mezi nimi přátelství, které s sebou nese i společné koncertování.

Divnej Postoy vydává v roce 2004 demo Passé. Začínají ve složení Riva, Analog, Leopold III. a DJ Flash. Leopold kapelu po pár letech opouští. Za nedlouho na jeho místo přichází Rest. Na začátku roku 2007 DP v novém složení nahrávají mixtape Velociped Vopice.

Divnej Postoy a Eskalátor se spolu setkávají také v Jižním Pólu, na konci roku 2004. Eskalátor byl původně beatboxerský projekt Fištróna Žebírka a Georga Basketa. Postupem času přestal beatbox zmiňované duo bavit a začali nezávazně skládat texty. Basket a Žebírko k sobě přibírají DJe Jaykoba Favorita, začínají hrát první koncerty a nahrávat demo.

Kapely DP a ESK spolu pravidelně koncertují, například v tehdejším KD Opatov a skládají společné písně. Koncerty začnou pořádat pod hlavičkou Gambrz Reprs. Toto slovní spojení se tak zažije, že se pod ním za nějaký čas všechny tři kapely definitivně spojí.


Vznik
Vznik GR se datuje k 20. 10. 2007, kdy se v klubu XT3 uskutečnil trojkřest desek: Velociped Vopice, Zbytky Hostů na Kompostu a Kečup z Mačet.

První společná píseň, která by se dala považovat za začátek projektu Gambrz Reprs, se jmenuje Nože II a vyšla na debutovém albu Eskalátoru – Kečup z Mačet (2007).


Tvorba
Prvotina Šémhamforáš vznikala během let 2008-2009. Nápad vytvořit desku pod značkou Gambrz Reprs však vykrystalizoval až během postupného nahrávání jednotlivých písní a po seznámení kapely s Wkidem. Ten přinesl na desku svěží hudební inspiraci, a hlavně poskytl své zkušenosti a studio Favela Picnic k jejímu natočení.

Po albu Šémhamforáš kapela zveřejnila dva singly: Zlejkluk feat. Oliver Lowe a Kanystr.

Maxi singl Curacao Faux pas vychází v roce 2011. „Poloalbum“ obsahuje zatím asi největší hitovku Papež feat. Sodoma Gomora, která na youtube již překonala 350 000 zhlédnutí. Další, animovaný klip, je k písni Kanystr. I tento singl najdete na Curacau.

Druhé regulérní album Ministerstvo pro místní rozvoj (2013) je venku teprve chvilku. Oproti ostatním počinům je na této desce zajímavá hlavně skladba hostů. Uslyšíte na něm například Viléma Čoka nebo Lesíka Hajdovského. První, nízkorozpočtový videoklip k pecce G-ska vyšel s deskou. Druhým klipem je Pležr 2.